Територіальні органи ДФС
у Донецькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Щодо оподаткування операцій з постачання вугілля на підставі укладеного договору уступки права вимоги.

21.03.2016

З 01.01.2016 року операції з постачання вугільної продукції є об’єктом оподаткування з ПДВ за ставкою 20% відповідно до абзацу «а» п.185.1 ст. 185 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс)  за умови відмови Підприємства від застосування пільги, передбаченої п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Відповідно до п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу тимчасово, до 1 липня 2017 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно УКТ ЗЕД, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди з 01 січня 2016 року до 1 липня 2017 року.

З метою застосування норм п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу слід враховувати визначення терміну «касовий метод», надане підпунктом 14.1.266 п.14.1 ст. 14 Кодексу.

Згідно з даним визначенням, касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Отже, ТОВ «Постачальник» (постачальник вугілля) зобов’язано визначити податкові зобов’язання по даті зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або даті отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг).

Правові підстави відступлення права вимоги викладені у статтях 512 – 519 Цивільного Кодексу України від 16.03.2003 №435-IV із змінами та доповненнями. Відповідно до нього, кредитор (ТОВ «Постачальник») у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (ТОВ «3-я особа»). Одночасно, з моменту укладання договору відступлення права вимоги для ТОВ «Постачальник» припиняються правовідносини за договором постачання та припиняється право вимагати від покупця оплати (або іншої компенсації) за договором постачання.

Податкові зобов’язання ТОВ «Постачальник» повинно нарахувати  на користь Товариства (отримувач вугілля) на дату передачі права вимоги новому кредитору (ТОВ «3-я особа»), тобто на дату підписання договору. Право на податковий кредит у Товариства у цьому випадку не виникає, оскільки відсутній факт сплати Товариством  вартості отриманого вугілля, або надання Товариством інших видів компенсації його вартості. Тобто, Товариство не має права відобразити суму податкового кредиту з ПДВ за податковою накладною, виписаною Постачальником вугілля у звітному періоді, в якому укладений договір відступлення права вимоги, якщо оплата за вугілля не відбулась (підпункт 14.1.266 п.14.1 ст. 14 Кодексу.).

Касовий метод визначення податкового кредиту відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовується платниками податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Податковий кредит за касовим методом визначається такими платниками як по операціях з придбання безпосередньо товарів/послуг, перерахованих у пункті 44 підрозділу 2 розділу ХХ, так і товарів/послуг, які використовуються для здійснення для здійснення операцій з їх постачання.

При формуванні податкового кредиту за касовим методом слід приймати до уваги, що за правилами, встановленими пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу, податковий кредит визначається на підставі податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, в звітному податковому періоді, в якому було здійснено списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надано постачальнику інші види компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг), але не пізніш, ніж через 60 календарних дні з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку. При цьому, правило щодо включення податкового кредиту податкових накладних на пізніш 365 днів з дати їх складання не застосовується..

                 При отриманні оплати ТОВ «3-я особа» (новий кредитор) від Товариства (отримувач вугілля) за договором відступлення права вимоги податкового зобов’язання у ТОВ «3-я особа» не виникає, оскільки податкові зобов’язання та обов’язок виписати та зареєструвати податкову накладну виникають у ТОВ «Постачальник» (старий кредитор) на дату передачі права вимоги ТОВ «3-я особа» (новому кредитору). Отримання оплати по відступленим грошовим зобов’язанням не підпадає під визначення об’єкту оподаткування ПДВ згідно ст. 185 ПКУ та не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПКУ.

До списку