Територіальні органи ДФС
у Донецькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Щодо повернення грошових коштів, списання реєстраційного ліміту в рахунок сум ПДВ, які має сплачувати підприємство в наступних періодах

24.05.2016

Відповідно пункту 209.2 статті 209 розділу V Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс),, з урахуванням внесених змін, позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена по окремих видах сільськогосподарських операцій, перераховується до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств у різних частках залежно від виду продукції:

а) по операціях із сільськогосподарськими товарами/послугами, крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва (далі - інша сільськогосподарська продукція):

до Державного бюджету України у розмірі 50 відсотків;

на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у розмірі 50 відсотків;

б) по операціях із зерновими та технічними культурами підлягає перерахуванню:

до Державного бюджету України у розмірі 85 відсотків;

на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у розмірі 15 відсотків;

в) по операціях із продукцією тваринництва підлягає перерахуванню:

до Державного бюджету України у розмірі 20 відсотків;

на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у розмірі 80 відсотків.

 

Для забезпечення розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки, сільськогосподарським підприємствам, які станом на 01.01.2016 зареєстровані суб'єктами спеціального режиму оподаткування, відкриваються три додаткові електронні рахунки для кожного з виділених у пункті 209.2 статті 209 розділу V Кодексу видів операцій. Такі рахунки відкриваються на доповнення до вже відкритих суб'єктами спеціального режиму оподаткування рахунків, на які перераховуються кошти для розрахунків з бюджетом (3751) та для перерахування коштів на спеціальні рахунки (3752).

Так, позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена:

- за операціями із зерновими культурами товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД (далі - зернові культури) та технічними культурами товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД (далі - технічні культури), у розмірі 15 відс., спрямовується на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, а у розмірі 85 відс. - перераховується до державного бюджету;

- за операціями з продукцією тваринництва товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД (далі - продукція тваринництва), у розмірі 80 відс. спрямовується на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, а у розмірі 20 відс. - до бюджету;

- за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами, крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва (далі - інші сільськогосподарські товари/послуги), в межах діяльності спеціального режиму оподаткування такий розподіл складає 50/50.

Для забезпечення вказаних розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарським підприємствам - суб'єктам спеціального режиму оподаткування Казначейством відкрито додаткові електронні рахунки:

3754 - для здійснення операцій із зерновими і технічними культурами, 85 відс. коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, а 15 відс. - на спеціальні рахунки таких платників;

3755 - для здійснення операцій з продукцією тваринництва, 20 відс. коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, а 80 відс. - на спеціальні рахунки таких платників;

3753 - для здійснення операцій з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами, 50 відс. коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, 50 відс. - на спеціальні рахунки таких платників.

Вказаний перерахунок коштів здійснюється Казначейством автоматично протягом операційного дня, що настає за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки (пункт 23 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року N 569, із змінами (далі - Порядок N 569)).

 

Вказані розрахунки сільськогосподарських підприємств, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, з бюджетом та перерахування коштів на поточні рахунки таких підприємств здійснюється Казначейством з електронних рахунків на підставі відповідних реєстрів, що формуються ДФС на підставі отриманої податкової звітності з ПДВ, в якій відображаються результати діяльності в межах пункту 209.18 статті 209 ПКУ (0130).

 

Відповідно до пункту 23 Порядку N 569 суб'єкти спеціального режиму оподаткування та платники - сільськогосподарські підприємства, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, ведуть окремий податковий облік операцій:

    із зерновими та технічними культурами (ведуть тільки суб'єкти спеціального режиму оподаткування);

     з  продукцією тваринництва;

     з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами.

Отже, з метою визначення сум ПДВ, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників, суб'єкти спеціального режиму оподаткування та платники - сільськогосподарські підприємства, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду визначають за кожним видом операцій.

При цьому у разі, якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва зернових культур і технічних культур та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (підпункт "а" підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 Кодексу).

Таким чином, у випадку придбання/виготовлення у 2016 році суб'єктами спеціального режиму оподаткування та платниками - сільськогосподарськими підприємствами, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, товарів/послуг, основних фондів для їх використання частково для виробництва зернових і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, такі платники податку повинні здійснити розрахунок питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (наприклад, при придбанні таких товарів/послуг у березні 2016 року платнику необхідно здійснити такий розрахунок питомої ваги за звітні податкові періоди березень 2015 року - лютий 2016 року).

 

Такий розрахунок питомої ваги передбачається здійснювати в додатку 9 до податкової декларації з ПДВ, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування (0121 - 0123) / діяльності в межах пункту 209.18 статті 209 ПКУ (0130).

З урахуванням значення розрахованої питомої ваги сума сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні/виготовленні товарів/послуг, основних фондів відноситься до податкового кредиту по операціях із зерновими і технічними культурами, та/або операціях з продукцією тваринництва, та/або операціях з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами пропорційно частці (питомій вазі) вартості постачання таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості постачання усіх сільськогосподарських товарів/послуг.

У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством виключно для виробництва одного виду товарів/послуг (зернових і технічних культур, або продукції тваринництва, або інших сільськогосподарських товарів/послуг), сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту у зв'язку з таким виготовленням/ придбанням повністю відноситься до складу податкового кредиту за відповідним видом операцій.

У випадку позитивного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за окремим видом операцій, така сума підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок суб'єкта спеціального режиму оподаткування (поточний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, яке відповідає вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу) у відповідних розмірах.

При від'ємному значенні різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за окремим видом операцій, така сума враховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду по цьому ж виду операцій та не зменшує позитивне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за іншими видами операцій.

З метою забезпечення ведення окремого податкового обліку за видами операцій передбачається затвердження додатка до податкової декларації з ПДВ, в якому суб'єкти спеціального режиму оподаткування та платники - сільськогосподарські підприємства, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 ПКУ, визначатимуть суми податкових зобов'язань, податкового кредиту, їх різницю, а також суму, що підлягає сплаті до бюджету, перерахуванню на спеціальний/ поточний рахунок платника або включенню до податкового кредиту наступного звітного періоду за окремими видами операцій.

Результати такого обліку зазначатимуться у податковій декларації з ПДВ, в якій відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 - 0123) / діяльності, передбаченої пунктом 209.18 статті 209 ПКУ (0130), які переноситимуться з вказаного додатка. Тобто в декларації відображатиметься загальна сума за всіма видами діяльності, що підлягає:

-          сплаті до бюджету;

-          перерахуванню на спеціальний / поточний рахунок;

-          включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

 

Перерахування сум ПДВ з електронних рахунків платників до державного бюджету / на поточні рахунки платників податків здійснюється Казначейством на підставі реєстрів ДФС, сформованих на підставі даних податкової декларації з ПДВ, в яких відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 - 0123) / діяльності в межах пункту 209.18 статті 209 ПКУ (0130), поданих платниками до контролюючих органів.

Органами ДФС облік сум податку на додану вартість, перерахованих сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування до державного бюджету, повинно здійснюватись в ІКП ф.№5 (№5*) за кодами:

14010901 , Додаток на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва)";

14011001 „Податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами";

14011101 „Податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва".

У разі подання сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування Розрахунку суми податку на додану вартість по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок (Додаток 10 до податкової декларації), та/або сплати податку на додану вартість в органах ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та видом платежу.

 

_________Підприємство__________ (___код____) зареєстровано у якості суб’єкта спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства з 01.01.2009 року. Станом на 11.01.2016 року підприємству були відкриті додаткові електронні рахунки:

-          3753________ - для здійснення операцій з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами;

-          3754________ - для здійснення операцій із зерновими і технічними культурами;

-          3755________  - для здійснення операцій з продукцією тваринництва.

 

Податкова звітність з ПДВ за лютий 2016 року була надана з наступними показниками:

-          загальна (0110) рег.№__________ від __.03.2016 року, сума до сплати в державний бюджет (р. 18.1) – 0 грн.

-          спец режим у сфері сільського господарства (0121) рег.№___________ від __.03.2016 року, сума до сплати в держаний бюджет (р.18.1) – _______ грн., до перерахування на спеціальний рахунок  (р. 18.2 ) – _______ грн.

Відповідно до Додатку 10 до декларації з ПДВ спецрежиму (0121) за лютий 2016 року (рег. №___________ від ___.03.23016) обсяги операцій з сільськогосподарськими операціями  та суми ПДВ розподілені наступним чином:

-          таблиця 1 , операції  із зерновими і технічними культурами:

 • ПДВ до сплати (р.13 ) – ______ грн. (100%), у т.ч.:
 • до державного бюджету (р.13.1) - ______ грн. (85%)
 • на спец рахунок (р.13.2) – _______ грн. (15%)

-          таблиця 2, операції з продукцією тваринництва:

 • ПДВ до сплати (р.13) – ___ грн., у т.ч.:
 • до державного бюджету (р.13.1) - __ грн. (20%)
 • на спец рахунок (р.13.2) – ____ грн. (80%)

-          таблиця 3, операції з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва):

 • ПДВ до сплати (р.13) – ___ грн., у т.ч.:
 • до державного бюджету (р.13.1) - ___ грн. (50%)
 • на спец рахунок (р.13.2) – ___ грн. (50%)

Відповідно до наведеного вище порядку сплати ___Підприємство__ для погашення грошового зобов’язання з ПДВ за лютий 2016 року за декларацією (0121) повинно було зарахувати грошові кошти з поточного рахунку на додаткові електронні рахунки у сумах:

- _______ грн. на рахунок 3754___________, з якого у автоматичному режимі Держказначейством 85% - ______ грн. перераховується на рахунок 3751_________ та у подальшому на бюджетній рахунок 3111________ (код бюджетної класифікації 14011000), 15% - ______ грн. на рахунок 3752__________ та у подальшому на спец рахунок підприємства 2604________ МФО ______;

- ____ грн. на рахунок 3755_________, з якого у автоматичному режимі Держказначейством 20% - ___ грн. перераховується на рахунок 3751_________ та у подальшому на бюджетній рахунок 3111________ (код бюджетної класифікації 14011100), 80% - ____ грн. на рахунок 3752________ та у подальшому на спец рахунок підприємства 2604_________ МФО _______;

- ___ грн. на рахунок 3753__________, з якого у автоматичному режимі Держказначейством 50% - ___ грн. перераховується на рахунок 3751_________ та у подальшому на бюджетній рахунок 3111________ (код бюджетної класифікації 14010900), 50% - ___ грн. на рахунок 3752________ та у подальшому на спец рахунок підприємства 2604_______ МФО ______.

 

Фактично підприємством протягом 2016 року було перераховано:

-          на рахунок  3751________:

 • _____ грн. __.01.2016 року,  які були __.03.2016 року перераховані(повернуті) на поточний рахунок підприємства 2600______ МФО _____ за заявою платника (дод. 4 до декларації з ПДВ за січень 2016 рег. №__________ від __.02.2016. Залишок по рахунку на __.03.2016 склав ___ грн. за рахунок коштів, зайво сплачених протягом 2015 року.

-          на рахунок 3754_________:

 • _____ грн. __.03.2016 року, які були автоматично перераховані у сумі _____ грн. на рахунок 3751________ , у сумі _____ грн. на рахунок 3752_______ та у подальшому на спец рахунок підприємства 2604________ МФО _______.

 

Згідно реєстрів на сплату по декларації з ПДВ за лютий 2016 року Держказначейством було перераховано кошти з електронного рахунку 3751_______ до державного бюджету:

- на рахунок 3111______ (14010901):

- __.03.2016 у сумі __ грн. відповідно до грошового зобов’язання, самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиці 3 дод.10 декларації з ПДВ спец режиму за лютий 2016 (№_________);

- __.04.2016 на суму ____ грн. відповідно до грошового зобов’язання, самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиці 3 дод.10 декларації з ПДВ спецрежиму за березень 2016 (№__________);

- на рахунок 3111__________ (14011101) __.03.2016 року у сумі ___ грн. відповідно до грошового зобов’язання, самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиці 2 дод.10 декларації з ПДВ спецрежиму за лютий 2016 (№___________);

- на рахунок 3111__________ (14011001):

- ___.03.2016 у сумі ___ грн. та

- __.03.2016 у сумі ______ грн. відповідно до грошового зобов’язання, самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиці 1 дод.10 декларації з ПДВ спецрежиму за лютий 2016 (№_________);

            Станом на поточну дату на електронному рахунку підприємства 3751_______ відсутні зайво сплачені кошти, навпаки, є заборгованість за грошовим зобов’язання, самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиці 2 та 3 дод.10 декларації з ПДВ спец режиму за березень 2016 (№_________) у загальній сумі ______ грн. Заборгованість рахується за ІКП 14011101 у сумі ____ грн. та 14010901 у сумі ______ грн.

            Таким чином, грошові кошти у сумі _____ грн., зазначені у листі __Підприємства__, зараховані у сумі _______ грн. на спеціальний рахунок підприємства (2604…), а ______ грн. перераховані до державного бюджету в рахунок сплати самостійно задекларованого підприємством у р.13.1 таблиць 1,2,3 дод.10 декларації з ПДВ спецрежиму за лютий 2016 року (№________) та березень 2016 року (№________).

Отже, зайво сплачені суми ПДВ що підлягають поверненню на поточний рахунок платника відсутні.

 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року N 11 "Про затвердження Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів", із змінами і доповненнями (далі - Порядок N 11), сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до п. 209.2 ст. 209 ПКУ, а починаючи з 1 січня 2018 року перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства.

У разі нецільового використання суми податку на додану вартість сільськогосподарське підприємство несе відповідальність відповідно до законодавства.

Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснюють територіальні органи ДФС (п. 5 Порядку N 11).

Тобто у випадку надмірного або помилкового перерахування коштів на спеціальний рахунок, зазначені кошти поверненню платнику податку не підлягають, а враховуються таким платником в рахунок майбутніх перерахувань на спеціальний рахунок та можуть бути використані ним для інших виробничих цілей, пов'язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції.

При цьому у разі, якщо такі кошти будуть використані сільськогосподарським підприємством не за цільовим призначенням, то таке підприємство несе відповідальність відповідно до п. 30.8 ст. 30 ПКУ, яким визначено, що податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

 

Пунктом 2001.3 ст. 2001  Кодексу визначено, що Платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:

åНакл = åНаклОтр + åМитн + åПопРах + åОвердрафт - åНаклВид - åВідшкод - åПеревищ,

де:

SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

åПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200 1.2 цієї статті.

            __Підприємство__  за даними системи електронного адміністрування ПДВ на __.05.2016 року має реєстраційний ліміт (åНакл) у сумі _________грн. Зазначена сума переважно склалася за рахунок коштів, що були перераховані підприємством протягом 2015 року на електронний рахунок 3752_______ та у подальшому зараховані на спеціальний рахунок підприємства 2604________ МФО _____, тобто повернуті підприємству для цільового використання згідно вимог Кодексу. Всього за 2015-2016 роки підприємством було перераховано на електронний рахунок 3752________ ПДВ у сумі _________ грн. (повернуті платнику), та на 3751________ ПДВ у сумі ________ грн., що були перераховані на відповідні бюджетні рахунки у погашення самостійно визначених зобов’язань платника по деклараціям з ПДВ за лютий та березень 2016 року.

Сума реєстраційного ліміту використовується  лише для визначення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.  У разі повернення зайво сплачених коштів за заявою платника              (п. 2001.5 ст. 2001  Кодексу) на відповідну суму зменшується й сума реєстраційного ліміту.

 

До списку