Територіальні органи ДФС
у Донецькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, розглянувши Ваш запит на отримання консультації, повідомляє наступне.

10.11.2016

        Головне управління  Державної фіскальної служби  у Донецькій області, розглянувши Ваш запит на отримання консультації, повідомляє наступне.

         Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 "Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі - Наказ № 547), затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок реєстрації).

        Відповідно до абзацу восьмого пункту 3 розділу І Порядку реєстрації, господарська одиниця - стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.

       Згідно з абзацом четвертим статті 2 розділу І Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР із змінами (далі - Закон №265), розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).

         Таким чином, господарською одиницею автотранспортного підприємства буде, зокрема, транспортний засіб, в якому здійснюється перевезення пасажирів та продаж квитків у салонах.

          Відповідно до пункту 4 статті 9 Закону № 265, реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) та розрахункові книжки (далі - РК) не застосовуються, зокрема, при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.

         Згідно із статтею 10 Закону № 265, перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі - Перелік), встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної, фінансової політики. Перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 № 1336 із змінами та доповненнями.

          Відповідно до пункту 10 Переліку дозволено, зокрема, проводити розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій з використанням розрахункової книжки та книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО, книга ОРО) при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для проїзду в міському, приміському та міжміському електротранспорті, міжміському автотранспорті, на морських і річкових суднах.

          Враховуючи викладене вище, при продажу квитків у салонах транспортних засобів суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та багажу, мають право використовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій без використання реєстраторів розрахункових операцій.

          Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових документів (далі - Порядок реєстрації та ведення РК, КОРО), затверджено Наказом № 547. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 розділу II Порядку реєстрації та ведення РК, КОРО книга ОРО реєструється на кожний РРО або, якщо згідно із законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, на окрему господарську одиницю.

          Реєстрація першої розрахункової книжки в контролюючому органі відбувається одночасно з реєстрацією книги ОРО на окрему господарську одиницю або на РРО, другої та наступних - на підставі реєстраційної заяви (підпункту 4 пункту 1 розділу III Порядку реєстрації та ведення РК, КОРО).

Аналогічна інформація розміщена на офіційному веб-сайті ДФС України у «Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі» (категорія 109).

         Згідно із статтєю 185 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (Далі - Кодекс), об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а)       постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б)      постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в)      ввезення товарів на митну територію України;

г)       вивезення товарів за межі митної території України;

ґ)       виключено;

д)      виключено;

е)       постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

            Відповідно, операції платників ПДВ з надання послуг з перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом, у тому числі міжнародних, є об’єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20%,

           Водночас, підпунктом 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 Кодексу встановлено, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку.

             Ця норма не поширюється на операції з надання пасажирського транспорту в оренду (прокат).

             Таким чином, при заповненні графи 5 Книги обліку розрахункових операцій на господарську одиницю, форма якої затверджена у дод.2 до Наказу Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, необхідність вирахування суми ПДВ має визначатися внутрішнім розпорядчим документом підприємства в залежності від виду перевезень, що здійснюється:

-         у разі перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку - без ПДВ;

-         при здійсненні інших видів перевезень - з нарахуванням ПДВ за ставкою 20%.

До списку